Jaki elektrostymulator? - Serwis o elektrostymulacji

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Elektrostymulacja Interferencyjna Czym jest stymulacja interferencyjna?

Czym jest stymulacja interferencyjna?

Drukuj PDF

Leczenie stymulacją interferencyjną (INF) polega na tworzeniu impulsów elektrycznych w głębi tkanek ciała człowieka. W typowej elektrostymulacji TENS, czy EMS/NMS, impulsy tworzą się tuż pod elektrodami i rozchodzą się promieniście w głąb ciała dając efekt stymulacji na większym obszarze. W przypadku stymulacji interferencyjnej, impulsy stymulujące powstają w punkcie złożenia się sygnałów na zasadzie interferencji. Oba sygnały są sygnałami sinusoidalnymi średniej częstotliwości (od 4000 Hz) i nieznacznie różnią się od siebie częstotliwością drgań. Przyłożone są na powierzchni skóry zwykle w sposób krzyżowy, za pomocą dwóch par elektrod. Oba sygnały mieszają się w określonym punkcie i wyniku ich interferencji tworzy się nowy sygnał elektryczny o małej częstotliwości równej różnicy częstotliwości sygnałów składowych.

Tryb 4-polowy (dwa kanały)
Impulsy średniej częstotliwości (>4000Hz) nie posiadają właściwości leczniczych, ale mają tą cechę, że potrafią wniknąć dość głęboko w tkanki. Interferencja dwóch takich sygnałów (dwa kanały) o lekko różniącej się częstotliwości i podłączonych krzyżowo pozwala na wytworzenie bardzo głębokiego bodźca punktowego w postaci impulsów o małej częstotliwości, które posiadają cenne właściwości lecznicze.

Tryb 2-polowy (jeden kanał)
Jest to uproszczony i mniej efektywny sposób interferencji wykorzystujący tylko jeden kanał, gdzie oba sygnały interferują już wewnątrz urządzenia i wypadkowy sygnał małej częstotliwości występuje na długości całego odcinka pomiędzy dwoma elektrodami.


blog comments powered by Disqus